W letnie upały monitorujmy zwierzęta hodowlane!
Zwierzęta upału nie lubią. Gdy żar leje się z nieba, jedzą mniej, co skutkuje mniejszym przyrostem masy, krowy zaś dają mniej mleka. Dlatego w dobrze pojętym interesie rolnika, jest pomóc zwierzętom przetrwać najgorętsze dni.
W chowie wieloklatkowym często można spotkać się z agresją i kanibalizmem, który może prowadzić do trwałych uszkodzeń, stanów zapalnych a w najgorszym przypadku do śmierci zwierzęcia. Niekorzystne warunki takie jak:
- wahania temperatury,
- suche i zanieczyszczone pomieszczenia,
- przeciągi
– to najczęstsze przyczyny agresywnych zachować świń letnią porą. Dodatkowo zbyt mała ilość składników mineralnych takich jak: miedź, cynk, magnez czy sód może potęgować w niepokojące zachowanie hodowli.
Podobna sytuacja ma miejsce w przypadku bydła mięsnego, przebywającego na pastwiskach. W okresie letnim zwierzęta te, powinny być nieustannie monitorowane pod kątem występowania stresu cieplnego. Na objaw ten szczególnie narażone są sztuki o dużej masie ciała, ciemnym umaszczeniu a także z problemami zdrowotnymi w przeszłości. Należy pamiętać, iż wspomniany stres cieplny niesie za sobą skutki prowadzące między innymi do zmniejszania produktywności i zaburzeń rozrodczych. Wysokie temperatury powodują utratę wody oraz sodu z potasem, dlatego niezbędnym jest swobodny i stały dostęp do czystej wody oraz lizawek.
Los zwierząt – w naszych rękach!
Poznaj ofertę komponentów paszowych oraz lizawek Agro Sieć Sp z o.o